В Україні незабаром з’явиться новий вид оренди житла – соціальний
В Україні найближчим часом з’явиться новий вид оренди житла – соціальний. Це означає, що житло в будинках, які належатимуть місцевим громадам, можна буде орендувати за значно нижчими цінами, ніж на ринку. У деяких випадках орендарі матимуть можливість викупити житло.
Згідно з матеріалом OBOZ.UA, наразі в Україні розробляють нове житлове законодавство. Олена Шуляк, голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, розповідає, що нове житлове законодавство, зокрема рамковий законопроєкт “Про основні засади житлової політики”, має створити механізми, які дадуть можливість кожному українцю реалізувати своє право на житло за допомогою кількох інструментів.
У Верховній Раді планують запровадити новий вид оренди – соціальний, що має змінити правила гри на ринку нерухомості. У багатьох країнах ЄС, таких як Польща, Угорщина, Німеччина, малозабезпеченим громадянам пропонують оренду соціального житла. У Фінляндії половина всього житла, яке здається в оренду, – соціальне, а у Данії цей показник становить 20%. В Україні ж цей показник набагато нижчий – лише 1,5%.
“Поява соціального житла в Україні суттєво змінить кон’юнктуру ринку оренди. Оскільки ціни на соціальну оренду будуть нижчими за ринкові, приватні орендодавці будуть змушені переглянути свої ціни, які часто є надто високими. Крім того, соціальна оренда відбуватиметься офіційно, що гарантує безпеку для орендарів,” – каже Шуляк.
На сьогодні в Україні одні з найменш доступних квартир. Наприклад, у Німеччині, за даними Numbeo, на середню зарплату можна орендувати 4,66 квартир (на 10 середніх зарплат – 46 квартир), тоді як в Україні – лише 1,64 квартири. Це найгірший показник у Європі.
“Не чекаючи ухвалення рамкового законопроєкту, ми разом з Міністерством відновлення почали готувати наступний законопроєкт – “Про соціальне житло”, в якому детально пропишемо всі аспекти, пов’язані зі створенням житлового фонду соціального призначення. У документі будуть відповіді на питання, що це за фонд, яке житло входитиме до нього, з яких джерел він формуватиметься та на чиєму балансі перебуватиме,” – пояснює голова комітету.
Соціальне житло складатиметься з трьох типів об’єктів:
- Багатоповерхівки, які вже є у власності громад і часто потребують ремонту чи відновлення.
- Багатоповерхівки, які будуватимуть за кошти міжнародних партнерів.
- Багатоповерхівки, які в майбутньому будуватимуть за рахунок сплаченої соціальної оренди.
Для формування цього фонду буде проведена інвентаризація всіх об’єктів, які є у громад. Крім того, міжнародні партнери готові надати для цього 200 млн євро, зокрема Європейський інвестиційний банк.
“Головне – платежі, які орендарі сплачуватимуть за соціальну оренду, йтимуть у фонд, з якого буде будуватися нове житло для житлового фонду громади,” – підсумувала Шуляк.
Цей крок має потенціал значно поліпшити доступність житла в Україні та створити нові можливості для багатьох українців.